Carmenta İle Bir Kahve Bin Fandom

Merhabaaa… Aylar önce röportaj yapılacak isimlerin lafı geçince “Carmenta bende, biz zaten kaç kez görüştük.” diye atlamıştım. 

Ama bir türlü kısmet olmadı, ertelendi de ertelendi (çünkü ben üşengecim, kız yoğun) neyse, dün Twitterdan “Çarşı tarafına geliyorsan görüşelim.” dedim ve bugün buluştuk! Avuç içi kadar şehirde hiç karşılaşacağımız yoktu çünkü.  

2,5 saat boyunca konuşmalarımızın hepsini yazmadık çünkü ellerimizin hızı dilimize yetişmiyor ve benim gerçekten çenem düşük, Carmenta ile sohbet ise her zaman keyiflidir, vakti falan unuttuk <3 

DOKTOR MU? ARKEOLOG MU? YAZAR MI?

Ehem, ben seni artık tanıdım ama hem okurların hem de yeni olup seni tanımayanlar için kısaca Carmenta kimdir? 

Ravenclaw’ın sınıf başkanı, 19 yaşında, fandomdan fandoma zıplayan biriyim. Geleceğin doktoru sayılabilirm sanırım, belki arkeolog belki yazar. Belki de tahmin edemeyeceğim biri olacağım.

Önce fandomlarına girelim. Carmenta hangi fandomları okur, hangi fandomlarda yazar?

Yazdıklarım; Harry Potter, The Originals, Supernatural, Doctor Who, Merlin

Okuduklarım; Harry Potter, The Originals, Sherlock, MCU

Selemetis’ten okumaktan büyük bir zevk aldığım; The Originals *Allah rızası için yaz*

Seni  The Originals fandomuna çekti, sorumluluğunu alsın. Onun yazdığı bir hikayeyle fandoma girdim dedin ki Metis’in kalemi güzeldir, tüm ev şahit.  Favori yazarlarını sorayım o zaman. Kimleri okuyorsun? 

Selemetis, KaraKedi, Austen Violet, Novatardis, lilyjames.

*beni de saydı beni de saydı yaşasın *ehem*  Çok bıkılan bir soru ama bence önemli. Gelelim beta konusuna. Betalığını yapan kim, sen kimlere betalık yapıyorsun? 

İlk betam KaraKedi’ydi, iki yıllık bloktan çıkışıma denk gelmişti ve ben tekrar yazmaya çalışırken çok yardımı oldu. Gerek betimleme eksiğim gerek de kurgulama konusunda çok yardımı oldu. Son bir aydır da Selemetis betalığımı yapıyor.

KaraKedi, TN94 ve nisayoksa’nın betalıklarını yapmaktayım.

Fandomlara geri döneceğim, dün ortalık karıştı.Herkes patronus testi yaptı. Senin ne çıktı? 

Puhu; mübarek baykuşun Licenta’ya selamı var.

*bunu demem lazım carmenta’nın baykuşlu küpeleri var ve çok tatlı*

CEDRIC MASUMİYETİN ÖLÜMÜNÜ TEMSİL EDİYOR!

Bu soru Poly’den.  Draco Malfoy’un affedilmeyi hak etmesi ile ilgili ne düşüyorsun? 

Affedilmeyi hak ettiğini düşünüyorum; Draco çok sevdiğim bir karakter değil açıkçası ama karakter gelişimini görebildiğim bir karakter. Sevmeme nedenim okuldaki zorbalıkları –özellikle de Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda eline güç geçtiğinde kullanmaktan çekinmemesiydi- ; tabii son kitapta  Harry’i ele vermemesi karakterindeki iyiye giden tarafı gösteriyor. Savaşın etkisini de gerek Pottermore’da yayınlanan biyografisinde gerek de Cursed Child’da gördüğümüz için affedilmeyi hak ettiğini düşünüyorum.

Cursed Child demişken onun hakkında görüşünü alalım. 

Henüz okumasam da duyumlarıma göre yorum yapabilirim. Draco ve Scorpius konusundaki gelişimleri beğendim.

*SPOILER*

Harry’nin McGonagall’a “Senin çocuğun yok,” diyerek çıkışması; Ginny’i eritmeleri –ki bunu filmde de yaptılar -.-, Voldemort/Bellatrix ilişkisi ve Cedric’in karanlık yana geçişi.

Cedric  için ufak bir parantez açmak istiyorum. Cedric iyi doğalı bir insandı ve açıkçası böyle bir seçim yapacaksa “Turnuvayı Harry yüzünden kazanamadım” dan çok daha geçerli bir sebebe ihtiyacı var diye düşünüyorum. Belki bir kayıp, belki bir şekilde boşa öleceğini öğrenmesi ama gelip de kupayı Harry’nin almasını söyleyen en sonunda kim kazanırsa kazansın Hogwarts kazanmış olacağı için paylaşmayı kabul eden biri böyle saçma bir sebepten  dolayı karanlık yana geçmezdi.

Voldemort/Bellatrix ilişkisi için de Bella’nın takıntılı aşkını  Merope Gaunt’un Tom Riddle’a olan aşkını anımsatıyor. Voldmort ise tam anlamıyla güce yönelik yaşayan biriyken Bella’yla arasında bir ilişkinin olması saçma geliyor ki Delphi’nin doğduğu dönem de Bellatrix de Malfoylar gibi gözden düşmüştü.

*Nova burada kendi kendine konuşan bir kız görür* 

Hala okumadığım için belki doğru, belki yanlış ama yazar karakterlere hakim değil gibi düşünüyorum hala.

*SPOILER SONU*

Carmenta denince aklıma Zaman Anahtarı geliyor. Buradan okumamışlara önerelim, çok güzel yazılmış bir Cedric x OC hikayesi. Ama merak ediyorum, neden Cedric? 

“Aslında-“

“Cedric bir melekti yavrum.”

“Senin baban bir melekti yavrum…”

Aslında yazar mükemmele yakın –nazik, yakışıklı, zeki- bir karakter yarattığında öleceğini tahmin ediyorum; korku filmlerinde ilk ölen güzel, sarışın kız olur. Cedric, masumiyetin ölümünü temsil ediyor.

Açıkçası Cedric yazmalıyım diyerek başlamadım Zaman Anahtarı’na. Hikayelerime final yazma konusunda sıkıntı çektiğim için –yarım hikayeler efendisi, evet- Cedric’in bir hikayesi olmalı, bir sonu hak ediyor diyerek devam ettim, ediyorum.

KENDİME BİR MÜRVER ASA YAPTIM…

Başka neler yazmayı planlıyorsun peki? Geçen bir Perciver hikayeni onaylamıştım, ilk Perciver’inmiş <3 

İki özgün –biri one-shot, diğeri uzun soluklu- ve iki fanfiction planım var. Biri Harry Potter –Oliver Wood/OC mehe-  ve Doctor Who.

Doctor Who? Favori doktorun kim? 9? 10? 11? 12? 

En sevdiğim Doktor 10.Doktor, biraz ilk doktorum olduğu için sanırım. En sevdiğim karakterler ise River-Amy-Rory üçlüsü. Kısacası Pond Family, ne varsa ailede var.

11’i yazabildiğimi düşünüyorum –Metis’in yalancısıyım-; yazmayı planladığım fanficte de o, Jack Harkness  ve bir zaman ajanı olacak.

Ev buluşmaları hakkında konuşalım, Ankara’da, Eskişehir’de buluştuk, demirbaş listesi gibiyiz. Buluşmaları nasıl buldun?(Ben sevdiğini biliyorum maksat gelmeyenlere, kaçıranlara fikir verelim.)  

Fandom, hayatımın güzel bir bölümünü oluşturduğu ve çevremde de konuşacak insan olmayınca deşarj olabildiğim günler olarak tanımlıyorum. *Caribou’daki slash ve smut muhabbeti ihihiih*  

Ayyy SMUT DEDİK BDSM DEDİK BAĞIRA BAĞIRA SNUPIN WOLFSTAR! 

*biz bu arada yine slash konuştuk bu sefer perciver için. Konumuz: Hogwarts’ta nerede sevişilir* 

Başka hangi platformlarda yazıyorsun? Evi nasıl buluyorsun, Praeyi, BENİ BENİ NOVANI…

Ev haricinde Ao3 ve Wattpad’de hesabım var ama öncelikli yayın mekanım Ev *kalp kalp kalp*

Prae için düşüncem Altı yüzü birbirinden çok farklı desenlere sahip bir küp gibi. Sanırım en doğru tanım bu.

Nova’nın saçını yeni kestirdiğini fark etsem de aynı anda hastalanmamız el kadar şehirde bir türlü karşılaşamadığım ve beni K-Pop’a çekmesine gönül rahatlığıyla izin vereceğim güzide adminimiz.

Fanficler hariç fan işi uğraşların var mı?(Var biliyorum anlat lol) 

Kendime bir mürver asam vaptım, Eskişehir’e geldiğim ilk sene kaybettim. *Sonra neden burayı sevmiyorum?* 

Etamin işlemeye başladım; şuan  ruh emicili bir yastık kılıfı üzerinde çalışıyorum, yarım kalmış bir tardisim ve başlamak istediğim bir kitap ayracım var.

etamin

Etamini ilk ve son kez 7. Sınıfta Ev Ekonomisi dersinde yapmıştım. Kaplandı. Gerçi annem yaptı çoğunu  :>

Benim de çocukluğumda boş kaldığım bir yaz tatilimde annem öğretmişti; zaten bebeklerime kumaşlardan bir şeyler yapmayı sevdiğim için böyle bir şey düşünmüştü. Sonra da takip ettiğim bir Youtuber’da görüp de başladım. Pinterest’tekilerde hala gözüm kaldı ama kolye de yapacağım.

Güzel ve sabır isteyen bir hobi olduğu kesin (bende yok) ama eminim ev sakinlerimizden ilgilenen çıkacaktır.  

Senle konuşmak her zamanki gibi çok keyifliydi, yine bir Caribou’da fandom, slash konuşurken kendimizi kaybettik! 

İyi ki geldin yüz yüze yaptık <3 

Teşekkürler *ihihihi* Okul ortamından çıkıp seninle yine fandom dedikodusu yapmak çok güzeldi *özlemişim* *Aslında zorla getirildim, hastayııığm*

GEÇMİŞ OLSUN BEN DE HASTAYIM AMA BUZLU KAHVE İÇTİM! Geçen sefer sen ve Kedi buzlu şeyler içmiştiniz Ayşen’le ben sıcak tercih ederken, rolleri değiştik 😀 

Güvenilir bir kaynaktan aldığım duyumlara göre Eskişehir’de 3. Ev Buluşması olacakmış; yakın şehirlerdeyseniz ya da İstanbul Tayfasına katılarak gelin, kaynaşalım görüşelim.

 

 

Nova Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir